Плодовете и зеленчуците имат огромна полза за здравето на децата, но като родител, вие със сигурност знаете колко трудна задача е да ги храните с тях. Мнозинството от децата предпочитат т.нар. junk food като бисквити, солети, вафли, чипсове и други, и не харесват да ядат плодове и особено зеленчуци. Но значението на доброто и пълноценно хранене за децата не може да бъде подценявано, затова е важно да включите повече плодове и зеленчуци в ежедневното им меню. Ние от Биониа и фондация „За храната“ ще се опитаме да ви помогнем с няколко полезни съвета, интересни факти, азбука със зеленчуци за деца и една вкусна рецепта.
Дори и да не харесвате да ядете зеленчуци, е интересно да знаете повече за тях. Зеленчуците са в най-различни форми и размери. Ние хората ядем на някои листата, на други стъблата, а на трети корените под земята. Зеленолистните зеленчуци растат над земята (или поне тази част, която ядем ;)). Сред тях са спанак, маруля, киселец, лапад и коприва. Под земята растат кореноплодни зеленчуци като картофи, моркови, репички, цвекло и ряпа. Стъблената целина (селъри) е стъбло на зеленчук, което консумираме.
Сега, след като знаете кои растения са зеленчуци, знаете ли кои не са? Ботанически погледнато доматите, патладжаните и дори краставиците са плодове, защото имат семена. Те нямат сладък вкус като други плодове, но са плод. Тази група зеленчуци обикновено се нарича плодови зеленчуци.
Зеленчуците могат да се консумират сурови, мариновани, сушени, приготвени на пара, печени, под формата на супа, и за приготвяне на различни кулинарни ястия. Обикновено те имат ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на витамини, минерали и растителни влакнини (фибри).
Азбука със зеленчуци и подправки
Децата ви познават ли зеленчуците? А подправките, с които могат да ги овкусят? Направихме табличка със зеленчуци и подправки, която да споделите с децата. Е, не всяка буква си има картинка, или поне ние не знаем за такава. Но може пък вие да ни помогнете с нещо екзотично и да ни научите на нещо ново?
Интересни факти за зеленчуците, които да споделите с децата:
- Краставиците и зелето са сред първите зеленчуци станали познати на хората.
- Повечето зеленчуци се нуждаят от топъл климат, за да бъдат отгледани. Има обаче и такива като моркови, праз лук, зеле, спанак, кейл и други, които обичат студено.
- Морковите, които познаваме сега, са оранжеви, но преди мнооого години са били с пурпурен цвят.
- Чесънът е добър за имунната ни система, но също така може да ни предпази и от комари :).
- Чушката съдържа най-много витамин С от всички зеленчуци. Таблица с хранителните стойности на плодовете и зеленчуците ще намерите тук https://www.bionia.bg/plodove-i-zelenchuci-hranitelni-stoynosti/
- Най-много витамини и минерали има точно под люспата на повечето зеленчуци.
- Зеленолистните зеленчуци ще цъфнат и образуват семенца, ако не ги оберем. Ние обаче обикновено ги изяждаме преди това :).
- Най-горната част на броколите всъщност са бебешки цветя, които все още не са разцъфнали. Ако ги изчакаме да разцъфнат обаче, вкусът им ще е горчив.
Рецепта за зеленчуков бургер (без глутен)
Съставки за блатовете:
- 1 средно-голяма тиквичка
- 1 чаша грах замразен или пресен грах
- 2 яйца
- 1/4 чаша царевично брашно
- 1/4 чаша соев или грахов протеин
- 2 стръка зелен лук или 1 глава кромид лук
- 1 супена лъжица ситно нарязана мента
- 40-50g козе или краве сирене
- сок от 1/4 лимон
- черен пипер
- краве масло
Съставки за плънката:
- козе или краве сирене
- домати
- листа от пресен киселец или друго зеленолистно
Начин на приготвяне:
- Сварете граха на пара.
- Рендосайте тиквичката на дребно и отцедете течността й. Отделно рендосайте и главата кромид лук без да я отцеждате. Ако ползвате пресен лук, го нарежете на дребно.
- Намачкайте или рендосайте сиренето.
- Пресейте брашното и протеина.
- В голяма купа разбийте заедно брашното, протеина и яйцата до гладкост.
- Добавете останалите съставки, без маслото, и разбъркайте добре, за да комбинирате.
- Загрейте тиган с незалепващо покритие (препоръчително керамичен) върху котлон на средна до слаба топлина.
- На части се запичат кръгчета от тестото в тигана като се запечатват за две-три минути от всяка страна или до златисто кафяво.
- Веднага след изваждане се намазват с маслото докато са топли, за да поемат.
- Подреждате бургера като редувате: блат-сирене-домат-зеленолистно
Приятен апетит 🙂
Рецептата е подходяща и за кутия с обяд за училище или пикник.