[sg_popup id=”17″ event=”onload”][/sg_popup]Бръчки, анемия, чести настинки, лош холестерол или проблеми със зачеването са част от проблемите, които могат да възникнат при дефицит на протеини. Вижте защо?!
Протеинът или още белтък или белтъчина е събирателен термин за биологически важни макромолекули изградени чрез взаимодействието на отделни аминокиселини. Протеините са един от основните градивни компоненти на живите клетки (както и на вирусните частици).
Всеки протеин притежава специфична функция, като практически няма процес в живите организми, който да не зависи от конкретна белтъчина. Протеините са със сложна пространствена структура (полипептиди) и изпълняват разнообразни биологични функции – от типично структурни (придават форма на клетките), защитни (имунна функция), транспортни (хемоглобин) и съкратителни до каталитични (синтез на РНК), сигнални (хормони – инсулин), двигателни (мускулно съкращение) и регулаторни.
Когато тялото не получава достатъчно протеини чрез храната, възникват различни по характер и дълбочина проблеми (болести), които сега ще разгледаме:
КРЪВ – АНЕМИЯ
Кръвта е около 8% от теглото на тялото или около 5-6 литра. Кръвта се състои от кръвна плазма (около 55%) и кръвни клетки/елементи (45%). Кръвната плазма включва вода (91,5%), протеини (средно 7%), липиди, въглехидрати, остатъчен (небелтъчен) азот, неорганични соли, ензими, хормони, витамини и др. Плазменият белтък съдържа албумин, глобулини и фибриноген. Кръвните клетки са еритроцити (с особено важна съставка желязо), левкоцити и тромбоцити. Това дава един бърз общ преглед на състава на кръвта, която е носител на живота и чрез кръвен тест изгражда най-добра представа за състоянието на тялото.
Най-често срещаният вид анемия е желязодефицитната анемия следствие на нисък внос на желязо от храната, както и на ниската му резорбция. Както се вижда от краткото представяне на състава на кръвта по-горе обаче, кръвта не е само желязо. Тя съдържа и много други вещества сред които вода, витамини и протеини. За медицината отдавна е известно (дори и понякога специалистите да забравят), че дори и тази най-често срещана желязодефицитна анемия всъщност се дължи освен на намаляването на желязо в депата и на същевременна лоша резорбция на желязо и на нарушение на нормалното количествено съотношение между белтъчните фракции на кръвта (диспротеинемия). Т.е. за да имаме добър профил на кръвта от значение е не само количеството на желязото, но в голяма степен количеството и качеството на протеина!
Представете си го така: за да сготвите боб чорба освен червена чушка (условно приемаме, че е желязо), ще ви трябват и морков (фибри), и лук, и боб (протеин) и подправки (витамини), за да се получи наистина вкусна храна.
МАЗНИНИ – ЛОШ ЛИПИДЕН СТАТУС (хиперлипопротеинемии – хиперхолестеролемия)
Мазнините (липидите) се транспортират в кръвта като липопротеини. Липопротеините са резултат от свързването на холестерина, триглицеридите и фосфолипидите с протеини (апопротеини А, В, С). Те се делят на α-липопротеини (HDL липопротеини в висока плътност), β-липопротеини (LDL липопротеини с ниска плътност), пре-β-липопротеини (VLDL липопротеини с много ниска плътност) и хиломикрони (съдържат до 90% триглицериди). Най-познати са липопротеините HDL – така нареченият добър холестерол и липопротеини LDL или накратко лош холестерол. Липопротеините са едни от най-важните показатели за състоянието на мастната обмяна в организма. Когато количеството на т.нар. лош холестерол се покачи значително, а същевременно т.нар. добър холестерол е много нисък, възниква неспособност на тялото да обработи и разгради тези мазнини, вследствие на което то започва да ги натрупва в определени части на тялото. Така се стига и до запушване на кръвоносни съдове, гъста кръв, която изисква по-големи усилия от сърцето, за да бъде изпомпана до всички точки на тялото, и последващите от това сърдечно-съдови рискове. С други думи така нареченият лош холестерол се влие не само от вида и количеството на приетите мазнини, а и от правилния внос на протеини.
Представете си го така: едно планинско поточе тече бързо и безпроблемно по гладките камъни, които го пречистват и са едни своебразни тръби за водата, в сравнение с една заблатена, замърсена и бавно движеща се река, в която колкото повече клони, индустриални боклуци или други замърсители има, толкова по-бавно подвижна и замърсена става.
ИМУННА СИСТЕМА – ВИРУСНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ (простуда) И ИНФЕКЦИИ
Може би малко хора знаят или се замислят, но имунната ни система също е изградена от протеини. Тя се състои от милиарди клетки, които са организирани в централни и периферни лимфоидни тъкани и органи, и за да функционира правилно, имунната система трябва да разпознава широк кръг от агенти, наричани патогени (от вируси до хелминти) и да ги различава от собствената здрава тъкан на организма. Т.е. за да функционира имунната ни система, тялото трябва да разполага с достатъчно количество качествени протеини.
Запомнете: протеините на кръвта и другите телесни течности са включени в защитната реакция на организма!
Промяна във функцията и структурата на протеина следствие на въздействие на външни фактори като температура, налягане, pH и други (наричана денатурация) може да има практическо приложение като част от имунната защита. Така например при вирусно заболяване в организма се разпространяват множество вирусни частици, в болшинството от случаите изградени и от протеини. Неспецифичната имунната реакция на организма се изразява с покачване на постоянната температура на организма. По този начин белтъците, изграждащи вирусните частици, денатурират вследствие на което вирусите се разпадат. Затова не е полезно температура от 37° до 38°C да се сваля чрез медикаменти веднага, защото така спираме естествения процес на работа на имунната ни система.
И въпреки че сме свикнали при заболяване да посягаме само и единствено към витамин С като помощно средство, трябва да се замислим, че чести простуди и инфекции говорят за липса на протеини! Когато тялото няма материал, с който да се бори срещу „нашественици“, то буквално и преносно отслабва.
Представете си го образно така: 20 кг маймунка макак трудно би могла да има физическо надмощие над 250 килограмова горила.
ВЪНШЕН ВИД – БРЪЧКИ, ОТОЦИ, ИЗМЪРШАВЯВАНЕ
Измършавяването (алиментарна дистрофия) е отслабване вследствие на хронично недохранване или гладуване, което включва и недостатъчен белтъчен внос. Наблюдава се в редица страни в тропика, където изключително слаби крайници и същевременно надут корем са честа гледка именно следствие на белтъчен недоимък. Най-голямо значение за развитието на алиментарна дистрофия има недостатъчното приемане на белтъчини с храната. То води до хипопротеинемия с понижение на колоидо-осмотичното налягане на серума и до задръжка на течности. Приемането на голямо количество вода и сол (дори и да е хималайска или морска сол) засилва смущенията. От значение е и витаминовият недоимък. Болните са с намалена резистентност към инфекции, а раните им заздравяват трудно. Дори и хора, които не са с диагноза измършавяване, но често имат отоци на крайниците или в органите (като например белодробни), също често е комбинация от белтъчен недоимък, нарушения в електролитното равновесие и висока консумация на сол.
Освен тежката форма на измършавяване има и други фактори, които оказват влияние на външния ни вид, а именно увисване на тъкан по време на пости, агресивни диети или гладуване. Най-видимото място е разбира се лицето, което буквално увисва с поява основно на вертикални бръчки. И въпреки че всички знаят, че кремовете против бръчки почти винаги съдържат колаген, много малко хора знаят, че всъщност колагенът и еластинът са структурни протеини. Те са основните компоненти на междуклетъчното вещество на съединителната тъкан (напр. хрущял) и участват в състава на кожа, коса и нокти. Т.е. за да имате хубава кожа със здрава тъкан, набавянето на качествени протеини отвътре, а не само с кремове външно, е основен фактор за красотата!
Така например не може да отгледате растение, ако просто го сложите на зелен килим, трябва ви добра плодородна почва от която да се хранят коренчетата, тогава и цветете отгоре ще цъфти и ще бъде красиво.
Допълнителен бонус е, че когато тялото получава достатъчно протеин желанието за сладко и особено за шоколад намалява – още един фактор за добър външен вид.
ФЕРТИЛНОСТ – АМЕНОРЕЯ, ПРОБЛЕМИ СЪС ЗАБРЕМЕНЯВАНЕТО
И отново стигаме до основната идея, че тялото трябва да има достатъчно материал, за да може да функционира. Когато е наличен дефицит, особено протеинов, естественият отговор на организма е да запази и малкото, което има под формата на аменорея. Загубата на кръв по време на менструация в конкретния пример е това, което тялото в този момент счита за недопустима загуба и спира процеса. Такава аменорея е често срещано явлениепри жени, които се подлагат на строги диети и особено момичета в пубертета, при които изискванията за протеинов внос са по-големи поради все още активната растежна възраст.
Още по-крещящ е примерът с жени, които имат проблеми със забременяването. За да можеш да създадеш живот, трябва да имаш достатъчно качествен материал. HDL или добрият холестерол е основен градивен елемент на хормоните. Когато тялото няма материал, за да синтезира хормони, няма как и да забременеем. Тук обаче е много важно да поясним, че има обратен вариант: жени с наднормено тегло, при които изобилства „материал“, но той не е качествен. Обемът не е равнозначен на качество и при натрупване на прекомерно количество мастна и/или оточна тъкан, немунуемо има дефицити и „запушване“ на тялото. Това е друга крайност, която все пак води до същите проблеми.
Тук разбира се проблемът винаги е комплексен и не се дължи само на един единствен фактор. Човешката фертилност е зависима от начина на хранене, сексуално поведение, наследственост, култура, инстинкти, ендокринология, време, икономика, начин на живот, емоции и много други и най-добрият съвет е да се консултирате с вашия лекар и да не прибягвате към самолечение.
ОБОБЩЕНИЕ
Протеините участват във всички процеси протичащи в живия организъм. Структурата на клетката, метаболитните процеси, регулацията на хомеостазата и дори защитата на организма се дължи основно и преди всичко на протеини. Ролята им в съхраняването и реализирането на генетичната информация ги нарежда сред най-важните компоненти на живата клетка наред с нуклеиновите киселини, въглехидратите и липидите.
Една диагноза по правило не е следствие на само един дефицит или проблем в тялото, а съвкупност от много фактори определящи цялостното състояние на организма. Така например видяхме, че за да имаме добър мастен профил роля играе наличието на протеини в тялото ни, а не само вида мазнини. Същото важи и за кръвта, която очевидно не е само желязо, имунната система, която не е само витамин С, или външния ни вид, който не зависи само от фитнес тренировки.
Как да си набавите протеини и кои храни съдържат качествени, усвоими и в достатъчно количество протеини ще разберете в следващия ни материал. Очаквайте!
Растителни био и натурални протеини ще намерите в нашия МАГАЗИН.