Времето на постите в българската традиция и православна религия не са случайни. Това е период на физическо и духовно пречистване. Период, в който имаме възможност да си дадем почивка – най-вече на тялото, да тестваме волята си и да се замислим отвъд границите на материалните си желания. Като времево разположение през годината постите съвпадат с най-големите промени в природата: пролетно пробуждане (Великден), началото на лятото (Петровден), подготовка за есента (Богородица) и зимен пост (Коледа). С кръговрата на природата през всеки сезон тялото ни, като част от тази природа, също се променя, адаптира и „почиства“. Това, което ние можем да направим е да му помогнем – като не му пречим. Пречим, когато даваме храна, която силно ангажира тялото и не му дава възможност да отдели енергия за профилактика. Пречим, когато преяждаме или не си доспиваме. И въпреки че все нямаме време, можем поне четири пъти в годината да помислим за себе си и да дадем възможност на тялото ни да си почине – и не, не говорим за тази почивка на морето или в хотела, където основно занимание е следващото кулинарно изкушение :).
Предлагаме ви метод за пречистване и почивка на тялото, който да баласира, да профилира и да ви подтикне към регенириране на всички нива. Методът се основава на растително сурово хранене за определен период от време!
ПРЕЧИСТВАЩОТО ХРАНЕНЕ цели да почисти организма от натрупани токсини, шлаки, мазнини и всичко, което задръства организма, като същевременно го храни, за да подсили имунната система, да даде енергия на клетките да работят, за да сме трудоспособни и да можем и да спортуваме.
Храненето в този период трябва да се побере в три основни групи:
- Сезонни плодове по вкус и избор:
- Пролет: череши, ягоди, кайсии, круши и други;
- Лято: праскови, пъпеш, диня, смокини, ябълки, черници, малини, боровинки и други;
- Есен: грозде, нар, райска ябълка, ябълки, круши, сини сливи, мушмули и други;
- Зима: киви, банани, портокали, мандарини, лимони, нар, манго и други.
- Зеленчуци под формата на:
- Фрешове – предимно зеленчукови: моркови, целина, цвекло и други;
- Салати – с много зеленолистни, домати, краставици, лук, моркови;
- Смутита от зеленолистни като магданоз, спанак, рукола и други по избор, както и всички други зеленчуци: краставица, домат, тиквички, чесън, лук и др. Виж рецепти по-долу. ВАЖНО: смутита не се разреждат с вода!
- Сурови ядки: орехи, бадеми, лешници, кашу, бразилски орех, слънчогледови семки, тиквени семки, кайсиеви ядки и други по избор.
Всички изброени по-горе храни да са СУРОВИ в НЕограничени количества! Плодовете консумирайте на гладно или ако се съчетават с другите групи използвайте джинджифил, за да спрете процеса на ферментация в стомаха.
ВАЖНО: Към зеленчуците НЕ СЕ ДОБАВЯТ СОЛ И ЗЕХТИН/ОЛИО! За овкусяване може да използвате: намачкано авокадо, смлени ядки, лимон, чесън, лук и много пресни подправки: босилек, джоджен, мента, копър и др.
Продължителността на суровоядното хранене се определя според индивидуалните особености на човека, който го прилага: възраст, тегло, физическо състояние, заболявания и други характеристики. Моля консултирайте се със специалист (лекар-нутриционист). При здрави хора профилактичното суровоядно хранене е препоръчително да е с продължителност около десет дни.
И тъй като все пак сме свикнали да приемаме много повече от необходимата ни храна, е възможно да се чувстваме гладни. За да избегнете това, ви предлагаме няколко съвета за засищане:
- Пийте много смутита (поне 1 литър дневно)!
- Добавяйте смлени ядки към салатите или смутита.
- Към зелената салата добавяйте белено конопено семе – засища и дава много ценни омега мастни киселини.
- Можете да добавяте Биониа Хранителна мая за овкусяване и засищане към салати и смутита. Тя е хранителна и богата на нутриенти вкл. витамин В комплекс и В12.
- Грахов протеин, лупин протеин, конопен протеин и други протеини – протеините засищат и са богати на аминокиселини. Най-добре е да се комбинират.
Бъдете готови и за някои детоксикиращи реакции на организма, които в началото на пречистващото хранене се изразяват в главоболие, общо раздразнение или обостряне на симптоми. Не се притеснявайте, просто пийте повече течности и тези лечебни реакции на тялото ще отминат.
След всеки суровояден период трябва да има период на захранване! Изключително голяма грешка е след суровояден режим да се нахвърлите върху сладкарските изделия, скарата или тестените изделия. Правилото гласи, че периода на захранване трябва да е с продължителност от половината време на пречистване т.е. ако сте били 10 дни на сурова храна, захранването трябва да е 5 дни. Това е период, в който тялото ни продължава своята профилактична или лечебна дейност и адаптирането му към основния ни начин на хранене минава по-плавно и леко. Отново за конкретна програма за захранване и последващо хранене се консултирайте със специалист (лекар-нутриционист).
Както виждате не е никак трудно, а ползите са огромни. Всичко зависи от нас и от желанието/готовността ни да я приложим!
Примерни рецепти само със сурови продукти ще намерите в секцията ни РЕЦЕПТИ.
И накрая защо да го правите ли?
Сигурни сме, че всеки ще намери своята мотивация, за да го направи. Колкото и да сме здрави, си носим малки или по-големи болежки, които можем лесно да решим. Само този, който е опитал, е усетил собствената си лечебна сила – защото тялото ни може всичко! Да му дадем шанс!
Един от отговорите може и да е това: „Трудете се не за храна тленна, а за храна, която пребъдва до живот вечен …“/Йоан. 6:27/.
Продуктите на Биониа може да намерите тук ПРОДУКТИ